Jak zacząć pisać?

Ostatnio znalazłem niesamowity sposób na ciekawe pisanie, bo tak jak się mówi, ludzie uwielbiają rozmowę, więc przyjemniej i łatwiej im się takie teksty czyta.

Właściwie są to dwa sposoby, jeden robimy to sami, drugi ktoś nam pomaga.

Zacznę od tego drugiego:

Kupujesz komórkę z dyktafonem, i zestawem słuchawkowym, podłączasz, włączasz idziesz na ulice i mówisz tak jakbyś rozmawiał przez telefon, a żeby się nie zdradzić że to mistyfikacja, że to sztuczne, to mówisz tak jakbyś rozmawiał z kimś przez telefon.

Kwestię stylu mamy już z głowy, teraz potrzebny jest ci tylko ktoś, kto ci to przepisze na tekst.

Dlaczego ktoś powinien to robić za ciebie? Bo ty sam zaczniesz się angażować w korektę w poprawianie tego co napisałeś w zmianę słów etc. i już wyjdzie ci coś innego.

Przeprowadź korektę dopiero gdy już masz cały tekst gotowy.

Można w ten sposób „pisać”: ok 20 stron na godzinę, a w bite 8h możesz mieć napisanego całego ebooka, ok 100 do 200 stron…

A teraz pora na pierwszy sposób, ciekawszy, do samodzielnego wykonania, uruchamiasz edytor tekstu i wyłączasz monitor, tak, tak, nie przejęzyczyłem się, wyłączasz monitor, i piszesz , można powiedzieć ze wszystko to co ci „ślina przyniesie na język” byle na temat.

Wyobraź sobie przy tym ze mówisz to do swojego przyjaciela.

Nie patrz na monitor, nie interesuj się błędami, nie koryguj szyku, nie stylizuj. Zajmiesz się tym potem, gdy już będziesz miał treść, gdy już będziesz miał spisaną swoją ideę.

Kiedy uznasz że to już koniec bo powiedziałeś wszystko to, co chciałeś powiedzieć, włącz monitor i zajmij się edycja.

Wiem ze wielu ludzi boi się pisać, bo…

 • nie wie o czym,
 • gdy siadają nad kartka papieru, czy edytorem tekstu, nie wiedza jak zacząć,
 • a gdy już zaczną to bardzo dużo czasu pożera im edytowanie, poprawianie i szukanie odpowiednich słów, aż w końcu ich czas pisanie mija, ich czas aktywności i kreatywności umysłowej potrzebnej do pisania mija i pozostaje w głowie już tylko pustka.

W rozwinięciu tego sposobu, znalazłem ostatnio świetny programik, nazywa się Notepad++. Nie ma silnych zdolności edytorskich, bo to tylko edytor tekstu, z przeznaczeniem głównie do programowania, ale to wystarczy. Ma bardzo wiele świetnych funkcji:

 1. edycja pełnoekranowa, wciskasz F11 potem F12 i na całym ekranie masz tylko pole edycji tekstu, bez żadnych przycisków, grafik, i wszystkiego co może rozpraszać Twoją uwagę i odciągać ją od pisania.
 2. możesz pisać tekstu od razy w utf-8, a gdy jesteś programista, to edytor sam ci będzie kolorował składnie pisanych programów.

Edycja w pełnym ekranie to jest piękna sprawa, bo ten tekst został właśnie tak napisany, tylko w 5 minut;)

A co, gdy ktoś pisze na laptopie, coraz więcej takich osób, przecież tam nie można wyłączyć monitora… hmmm, to trzeba go zasłonić białą kartką, dlaczego białą, żeby nie rozpraszała uwagi.

Pamiętaj masz być tylko Ty i Twój tekst!

Skup się na celu a osiągniesz to co chcesz.

Do edycji napisanego już tekstu przyda się Word lub OpenOffice, dzięki polskiemu słownikowi zainstalowanemu w tych programach unikniesz większości błędów.

Potem przeczytaj to jeszcze raz i… gotowe.

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Zarabianie PRAWDZIWYCH pieniędzy (Wersja drukowana)
  Bartosz Nosiadek
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone