Bieda, kiedy ktoś jest biedny

Znam osobiście historię człowieka, który został potężnie skrzywdzony w szkole podstawowej, ta krzywda zaważyła na całym jego życiu…

Pochodził z biednej rodziny, matka niepracująca, ojciec ślusarz, trójka dzieci, ale nigdy o sobie nie mówili: biedni, ubodzy, czy biedota. Rodzice solidarnie robili wszystko co mogli aby dom utrzymać, nie na wszystko starczało, było ciężko, ale nigdy nie było biedno.

Krzywda, jaka spotkała Franka polegała na nieumiejętnej pomocy materialnej, bo nauczycielka kazała przekazać rodzicom, że jest organizowany wyjazd dla biednych dzieci, i że mógłby on pojechać za darmo, jeśli tylko rodzice się zgodzą.

Większość ludzi powie super, ale mu się trafiło, chcą i mogą mu pomóc, a tylko nie wiele zrozumie jaką wyrządzono krzywdę temu dziecku na psychice i śwatopoglądzie – oto ktoś powiedział mu że jest biedny! Nigdy tego nie usłyszał w domu, w domu było ciężko, ale nigdy biednie. A tu od obcej osoby, obdarzonej jakimś autorytetem (nauczycielskim, w tamtych czasach nauczyciele mieli jeszcze autorytet) usłyszał że jest biedny, połączył fakty, że nie na wszystko stać rodzinę i… zapomniał.

Ale ta informacja siedziała w nim cały czas, zawsze czuł się biednym, zawsze czuł że nie zasługuje na to, na tamto, że go na to nie stać.

Z tego wydarzenia i jego przeogromnych skutków zdał sobie dopiero sprawę po 25 latach!!!

Jest to historia autentyczna – uważajmy drodzy rodzice, drodzy dorośli, co i jak mówimy do dzieci, one potrafią zapamiętać na wiele, wiele lat (nawet jeśli w pierwszej chwili „zapomniały”), szczególnie jeśli to się tyczy ich jako osoby.

Znana jest historia pastora, który pracował z więźniami, i pewnego dnia odkrył że 95% jego „podopiecznych” w dzieciństwie, słyszało od swoich bliskich słowa: „Zobaczysz, skończysz w więzieniu…”

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Jak rozkręcić pierwszy krąg (Wersja drukowana)
  Randy Gage
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone