Nieparzystość kwiatów w bukietach

Kiedyś uczono mnie że kiedy daje sie komuś bukiet kwiatów, to powinien on zaweierać nieparzystą liczbę kwiatów, a dlaczego?
Bo zmarłym daje się te z parzystą ilością, nawet pamiętam jak wiele lat temu, będąc brzdącem poprosiłem w kwiaciarni o bukiecik kwiatów, a pani spytała mnie czy to dla żyjącej osoby?

Myślałem nad tym i wymyśliłem kilak teorii:

 1. nieparzysta liczba kwiatów symbolizuje otwarcie na drugą osobę, bo ona razem z innymi kwiatami „tworzy” zamkniętą, pełną (parzystą) grupę, a więc parzystą daje się zmarłym, by zachować „pełnię grupy” – bo zmarłego już nie ma na tym świecie, bo jest parzysta ilość, więc coś jest już zamknięte…
 2. bo bukietu z nieparzystą ilością kwiatów nie można podzielić na dwa nieparzyste bukiety (7 można podzielić na 1 i6, 2 i5, 3 i 4 – zawsze jakaś parzystość się wkrada), ale można na 3 nieparzyste… bukiet parzysty można podzielić na dwa zarówno nieparzyste, jak i parzyste bukiety (8 można podzielić na  1 i 7, 2 i 6, 3 i 5, 4 i 4)…
 3. bo jest to wizualnie bardziej estetyczne niż parzysta ilość…

Zresztą ludzie w każdej kulturze kochają nieparzystość, świeczniki są 3, 5 i7 ramienne, bo… są ładne boczne świeczki kierują uwagę ludzi na punkt centralny, na oś symetrii, na świeczkę w środku, która jest niejako najważniejsza… wyobraż sobie świecznik z parzystą ilością, w centrum uwagi, w środku są dwie świeczki, to wprowadza zamęt, bałagan, konieczność wyboru co która jest ważniejsza, a przede wszystkim rozprasza uwagę…
Architektura. Świątynie greckie dwa rzędy kolumn a po środku wejście, kościoły: dwie nawy boczne i nawa główna (boczne wskazują to co jest najważniejsze – nawę główną), i innych przykładów można by mnożyć w nieskończoność, dlaczego nieparzystość rządzi… nawet ośmielę sie mówić iz nieskończoność też jest nieparzysta :)

Widzisz inne przykłady, dlaczego nieparzystość jest lepsza od parzystości, napisz w komentarzu, będę ci za to bardzo wdzięczny, a nawet otrzymasz ode mnie niespodziankę;)

PS. Dziś tradycje, zabobony związane z ilością kwiatów mają coraz mniejsze znaczenie, bo coraz więcej kupujemy na ilość, często już można kupic kwiaty w hipermarkecie lub na stacji benzynowej, a tam „kwiaciarki” już nie dbają o takie szczegóły jak odpowiednia ilość…

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Idealny pracownik (Wersja elektroniczna (PDF))
  Miłosz Młynarz
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone