Proszę, dziękuję, przepraszam

Ostatnio przypomniały mi się słowa pewnego kaznodziei, który z uporem „maniaka” nawoływał, przekonywał i prosił ludzi: „Mówcie jak najczęściej te trzy słowa: Proszę, dziękuję i przepraszam”…

Dlaczego uważam te słowa za najważniejsze w życiu, we właściwym życiu?

Bo…

Słowo proszę, stawia zawsze wybór, ty jako rodzic, współpracownik, nie rozkazujesz, ale prosisz, prosisz więc dajesz wybór, dajesz wolność, dajesz powód do szacunku ciebie jako człowieka i jeśli ktoś już odpowie, zgodzi sie na Twoją prośbę – wtedy wymagaj. Nigdy na odwrót!

A ty sam jak bardziej wolisz, gdy ktoś Ci coś każe, czy gdy spokojnie prosi? Wiem, nie zawsze proszenie przynosi skutek, ponieważ to słowo już dawno skorodował, przez codzienność, przez sposób wymawiania, np. tonem rozkazującym, lub z ironią, złośliwością… Ale wtedy dobrze jest zastanowić się dlaczego tak się stało?

Słowo proszę, zawsze stawia Cię w pozycji osoby zależnej od innych, więc czy tego chcesz, czy nie doceniasz w ten sposób drugą osobę, sprawiasz że czuje się ważna, potrzebna. Ludzie chcą pomagać, ludzie lubią pomagać, a nie pomagają, bo… nikt ich o to nie prosi…:(

Dziękuję, należy mówić jak najczęściej, bo trzeba być wdzięcznym, z to co ktoś dla nas zrobi. Dziękuję jako wyraz wdzięczności poprawia atmosferę, docenia drugą osobę, żartobliwie ktoś powiedział: „nie głaskane dziczeje”. I to prawda! Ale nie sil się na to słowo, aby coś załatwić, uzyskać, bo będzie wtedy puste i martwe. Nie dziękuj ze złośliwości, aby wbić drugą osobę w poczucie winy, bo wtedy już nikt ci nie uwierzy w podziękowanie.
Dziękuj wtedy kiedy możesz, i wtedy kiedy masz za co, ale nie częściej. Po dziękuję dodaj pochwałę, za dobre wykonanie pracy, zadania, ale konkretną, rzeczową – niech osoba chwalona widzi, że dostrzegasz jej pracę, jej zaangażowanie, że widzisz iż zrobiła kawał dobrej roboty – nie ma nic bardziej budującego niż takie solidne słowa pochwały; nie chwal ogólnikowo, bo podepczesz drugą osobę, zaniżysz jej samoocenę…

Przepraszam, trzeba mówić kiedy się coś zawiniło, znowu stawiasz się w pozycji osoby zależnej od wielkoduszności przepraszanego, dajesz do zrozumienia, że twoje samopoczucie, twój „los”, „szczęście”, „ukojenie duszy” zależy od osoby przepraszanej, znowu ją doceniasz.
Znowu dajesz powód do pomocy sobie, do poprawy relacji między wami, do tego żeby przepraszany się zaangażował…

Traktuj ludzi wyjątkowo, a i oni będą Cię tak traktowali. Uśmiechaj się, a i oni będą się uśmiechać. Życz im „miłego dnia” a i oni tego będą życzyć Tobie.

Autor biblijny napisał: „oko za oko, ząb za ząb”. Ale to nie tyczy się tylko i wyłącznie zemsty, wendetty, zadość uczynienia, pamiętaj, to także się tyczy wszelkich zachowań między ludzkich…

…i pamiętaj: „Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe” – bo ten „drugi” prędzej, czy później tak właśnie postąpi…

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Odkryj moc swojego umysłu (Wersja elektroniczna (PDF))
  Krzysztof Trybulski
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone