„Kto pierwszy, kto ostatni?”

„Jezus mówił swoim uczniom prawdę zupełnie surową: nie spodziewajcie się, żadne królestwo z tego świata, żadne siedzenie po prawicy i po lewicy, (…). Żadnej taniej obietnicy.”

Jan Paweł II

Temat do obecnego artykułu zaczerpnąłem z Ewangelii św.Łukasza (Łk 22,24-27). Ewangelista ukazuje scenę, która przy całym swym dramatyzmie jest również bardzo zaskakująca.
Oto Jezus oświadcza, że razem z Nim przy stole zasiada człowiek mający dokonać zdrady. Uczniowie głęboko poruszeni, próbują dociekać któż mógłby to uczynić. Zaraz potem powstaje między nimi spór „o pierwszeństwo” o miejsce w hierarchii ważności. Jakże absurdalna sytuacja – oto zbliżająca się śmierć Mistrza i Jego zapowiedź zdrady a zaraz potem uczniowie dyskutują żywo o swojej pozycji, o swoim wybraństwie. Jezus daje im krótką ale wyczerpującą odpowiedź. Burzy ona w uczniach utarty schemat myślenia na temat istoty sprawowania władzy i bycia „pierwszym”: panowanie człowieka na ziemi niewiele ma wspólnego ze sprawiedliwością, zaś dla pozoru przybiera on miano dobroczyńcy. Prawda Jezusa o wielkości i władzy jest absolutną odwrotnością ludzkiego myślenia na ten temat. Sam o sobie powie On przed Piłatem: „Królestwo moje nie jest z tego świata (…). Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu” (J 18,37).
W swojej odpowiedzi danej uczniom Jezus idzie jeszcze dalej, nakazuje im, aby swoje życie zamienili na służbę. Siebie samego daje na wzór: „Ja jestem pośród was jako ten, kto służy” (Łk 22,27). Przejmujący symbol tej służby odnajdujemy w Ewangelii Jana, kiedy to Jezus umywa apostołom nogi mówiąc: „Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi” (J 13,14).
Czymże jest więc według Zbawiciela prawdziwa władza? Prawdziwa władza to umiejętność pozostawania na służbie drugiemu człowiekowi. To wola zajęcia ostatniego miejsca, kiedy korci, żeby przepychać się do przodu. Ostatnie miejsce nie stanowi bynajmniej zachęty do usunięcia się w cień. Przeciwnie, to pozycja, z której można rozpocząć autentyczne działanie pozbawione interesowności. To symbol rezygnacji z zaszczytów, z kuszącej wizji dominacji nad innymi. Ta potrzeba służby, o której mówi Jezus, rodzi się z woli dobrze ukształtowanego, prawego sumienia.
Obok symbolu służby jaki ma miejsce u św. Jana pojawia się jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt – oczyszczenie. Świadcząc bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi stwarzamy przestrzeń dla narodzin dobra w jego sercu. Dobro zaczyna wypierać zło. W ilu ludzkich sercach dokonuje się nawrócenie kiedy ktoś wyciąga do nich rękę, dźwiga z niedoli materialnej lub moralnego upadku?
Zaangażowanie się dla dobra drugiego człowieka nie jest sprawą łatwą. Wiąże się ono wielokrotnie z cierpieniem i koniecznością wyrzeczeń. Wówczas pojęcie służby przechodzi jak gdyby w inny wymiar, nabiera głębszego znaczenia, znaczenia ofiary. Do tego jednak trzeba dojrzeć. Pomaga nam w tym krzyż zawieszony na ścianach naszych mieszkań, miejsc pracy etc. Krzyż jako symbol naszego powołania. Nie deklaracja religijna lecz zobowiązanie. Dziś również Chrystus przywołuje nas do pokory i ofiarnej służby, tak jak mówił wśród Apostołów. Czasem wydaje się, że jakieś przełomowe momenty w życiu naszym lub naszego narodu domagają się spektakularnych manifestacji oraz zajmowania „strategicznych” miejsc w imię „świętych” wartości. Słychać wówczas spory o pierwszeństwo, o piastowanie stanowiska, o pełnione role. Wszystko w imię dobra. Tyle, że dobra subiektywnego.
W całym tym zgiełku i zamieszaniu zagłuszamy słowa: „Lecz największy między wami niech będzie jak najmłodszy, a przełożony jak sługa!” (Łk 22,26). Czasem można odnieść wrażenie, iż w cytacie tym niektórzy chcieliby widzieć jakąś niejasną metaforę, jakiś bliżej nieokreślony sens.
Jezus Chrystus z wysokości krzyża rozwiewa wszystkie wątpliwości. Jego przesłanie jest jasne ale, jak powiada Ojciec Święty, zawiera ono w sobie podstawowy paradoks: „żeby znaleźć życie, trzeba stracić życie; żeby się narodzić, trzeba umrzeć; żeby się zbawić trzeba wziąć krzyż”; dlatego owa prawda Ewangelii zawsze będzie się potykać o sprzeciw człowieka.
Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Odkryj moc swojego umysłu (Wersja elektroniczna (PDF))
  Krzysztof Trybulski
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale
   To nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografiiJak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone