BARbarzyństwo oswojone

„Obłuda jest hołdem, jaki występek składa cnocie”

La Rochefoucauld

„Zawsze znajdzie się jakieś dobro, jakaś wartość,
pod dachem której zło poszuka sobie schronienia”

ks. J. Tischner

Czy zdarzyło się Państwu oglądać „Bar”? Mi się zdarzyło. Inaczej nie było by tego skromnego felietonu. Tym z Państwa, którzy nie mieli okazji „Baru” oglądać, nie jestem w stanie streścić o czym to „coś”jest. W programie”Bar” treść właściwie nie istnieje. Kamery zajmują się podglądaniem skoszarowanych pod jednym dachem lokatorów płci obojga. Podglądactwu temu towarzyszy podsłuch, dzięki któremu możemy być świadkami nie tyle dialogów, ile bardziej monotonnego i wulgarnego bredzenia.
Szkoda mi ludzi, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli sprzedają swoją godność.
I właściwie nie chcę więcej ich oceniać…Jednakże jest coś, co mnie zaniepokoiło w tym programie. Uczestnicy Baru organizują akcje na rzecz chorych dzieci. Któż wobec tak wzruszającej działalności charytatywnej ośmieli się krytykować i poddawać w wątpliwość walory moralne tego programu? I nawet jeśli rodzą się jakieś wątpliwości, nawet jeśli widzowie i uczestnicy „Baru”czują, że program ów służy rozbudzaniu najbardziej prymitywnych instynktów, które wprowadzają nas w okrutny, zdehumanizowany świat absurdu-nikt nie zaprotestuje. Pochyleni nad chorymi dziećmi barowicze, wytrącają argumenty przeciwko programowi; zdają się mówić:”widzicie ile dobrej roboty udaje się nam wykonać”. Widzowie zaś zachęcani do sms-owego wsparcia akcji, również czują się współuczestnikami tego szlachetnego przedsięwzięcia.
Tylko pojawia się pytanie, czy lepszym będzie świat, w którym człowiek zamiast konsekwentnie wyrzekać się zła i zwać je po imieniu, złu temu pokornie ulega. I to nie tylko ulega ale pragnie je jakoś”uświęcić”, wprowadzić”godnie” do swego życia.”Kuszony bowiem nie chce zła, ulega złu jako swemu dobru.[...] Zło zaś dąży samo z siebie do jakiejś racjonalizacji [...], aby pociągać ku sobie, przybiera cudze oblicze, oblicze dobra”(ks. J. Tischner).
Czy twórcy tego programu zastanawiali się kiedyś nad skutkami jakie on wywołuje. Czy potrafili zobaczyć oczami wyobraźni te rzesze ludzi, którzy bezmyślnie ulegają stylowi życia jaki wyłania się z programów tego typu. Czy ich wyobraźnia potrafi ogarnąć jak wielką cenę przychodzi ludziom płacić, kiedy „kupują” te kabotyńskie style zachowań. Czy pomyśleli, iż świat pozostaje nieczuły na los biednych, chorych, pokrzywdzonych (także tych pokazywanych w programie dzieci), ponieważ uległ moralnemu otępieniu między innym za sprawą takich właśnie programów.
Wszyscy jesteśmy słabi. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy tak trudno o wewnętrzny spokój, wyciszenie, refleksję. Wówczas działanie zła w rozumieniu chrześcijańskim jest szczególnie „owocne”. Zło przenika człowieka, ale nie jako obca siła, ale jako dar. Darem tym człowiek jest kuszony, aby przyjął go za swój. Aby pozwolił, by ów dar się w nim zadomowił. Zło wystawia się, eksponuje do wzięcia, tak aby człowiek uczynił to własnymi rękami. Nie może jednak jawić się nam jako zło, ale jako owoc piękny i smaczny. Dramat człowieka polega na uleganiu złudzeniom, co do ofiarowanego owocu. Te złudzenia nie rodzą się w próżni. Znajdują swoje oparcie w jakiś cząstkach prawdy, która staje się narzędziem manipulacji. Jakże więc program Bar może być zły skoro jego uczestnicy pomagają chorym dzieciom? Jakże może być zły skoro padają w nim słowa „miłość”, „przyjaźń”? Odpowiedzią na te pytania niech będzie stwierdzenie ks. Tischnera:”Paradoksem dialogu kłamstwa jest to, że nie jest on możliwy bez równoczesnego dialogu prawdomówności”.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Sekrety samokształcenia (Wersja elektroniczna (PDF))
  Jadwiga Płocka
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone