Bóg się rodzi…

Rodzi się Syn. Rodzi się z Matki, z której łonem był związany przez dziewięć miesięcy, jak każdy nowo narodzony. Z matki się rodzi w czasie i wedle prawideł ludzkiego czasu narodzin. Z Ojca jest narodzony odwiecznie, jest Synem Bożym. Jest Słowem. Przynosi z sobą na świat całą miłość Ojca do człowieka. Jest objawieniem Bożej „filantropii”. W nim Ojciec daje siebie każdemu człowiekowi, w nim zostaje potwierdzone odwieczne dziedzictwo człowieka w Bogu. W nim zostaje objawiona do końca przyszłość człowieka.

Jan Paweł II

Zbliżamy się do Wigilii Narodzenia Pańskiego. Święto to uświadamia nam doniosłość wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat i jednocześnie wskazuje na skromne okoliczności, jakie mu towarzyszyły. Oto wszechmocny Zbawiciel przychodzi na świat ubogo, bez rozgłosu, bez hucznych ceremonii powitania. Już u samego początku przyjmuje postać sługi nie odbierając od świata należnej Mu przecież chwały. Wchodzi w jego dzieje skromnie, aby świat poznał nie to co zewnętrzne, ale to co niebawem stać się ma przedmiotem objawienia i od czego zależeć będą losy tegoż świata. Przynosi „całą miłość Ojca do człowieka”, która nie potrzebuje wyrażać się w dostojeństwie i przepychu.

Przy stole
Zasiadając do wigilijnej wieczerzy uświadamiamy sobie jak wiele znaczymy mając tak wielkiego Wybawiciela i że nie jesteśmy już sami: „A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami” /Mt 1,22-23/.
Wigilia ma charakter wspólnotowy. Gromadząc się przy wigilijnym stole usiłujemy zapomnieć o żywionych do siebie nawzajem urazach; przebaczamy i oczekujemy przebaczenia. Dlaczego? Ponieważ 24 grudnia nie jest już żadnym oczekiwaniem „na”, ale spotkaniem „z” Chrystusem i w drugim człowieku.

Wolne miejsce
Mam na swojej płycie piękną piosenkę Wandy Chotomskiej „To już pora na wigilię”. Kolęda ta mówi o wolnym miejscu przy stole, które przeznaczone jest, w myśl długiej tradycji, dla niespodziewanego gościa. Tak naprawdę czeka ono na Chrystusa obecnego w drugim człowieku.
Z tekstu śpiewanego góralską gwarą udało mi się wychwycić następujący fragment: „To już pora na wigilię, to już czas, a tu jeszcze ktosik ku nam może przyjść, bo przy stole wolne miejsce czeka dziś. Gwiazdo betlejemska, prowadź Go przez świat, aby z nami przy tym stole dzisiaj siadł. Przywiedź Go tu do nas z tych dalekich dróg, aby kolędować z nami mógł. Daj mu światło, bo tak łatwo zmylić ślad; zmęczonemu, strudzonemu pomóż iść, bo samiutki nikt nie może ostać dziś”.
Ta wzruszająca kolęda uzmysławia nam, że w takie święto samotność człowieka, jest samotnością samego Chrystusa, bezdomność człowieka jest bezdomnością Chrystusa … Czas już otworzyć drzwi Chrystusowi.

Godność i przebaczenie
Niech te święta pomogą nam poczuć własną wartość w obliczu Chrystusowych narodzin. Bo On przyszedł na świat do każdego człowieka indywidualnie, wpisując się w jego życie bez względu na pozycję społeczną, osiągnięcia, status materialny.
Potrzeba nam tego poczucia godności, aby móc żyć piękniej, radośniej, mądrzej. Potrzeba nam Chrystusa, aby zrozumieć samych siebie i to szczególnie Chrystusa bezbronnego, leżącego w żłóbku. W tej bezbronności jest jakaś wielka siła, która odrzuca schematy naszego myślenia – już nie „oko za oko”, ale „zło dobrem zwyciężaj”. Mimo, że zło przybiera czasem bardzo wojownicze formy, to niczym jest wobec wszechogarniającej potęgi dobra. I chociaż trudno nam podać rękę komuś do kogo żywimy urazę, trudno podzielić się z nim opłatkiem, jednak kiedy to czynimy zmieniamy losy świata na tych kilkudiesięciu metrach kwadratowych naszego mieszkania.

Rodzina
Święto Bożego Narodzenia to nie tylko spotkanie z Chrystusem, ale również Jego Matką i przybranym ojcem. To spotkanie ze świętą Rodziną, która trwa razem mimo trudności i zagrożeń. Bóg powierza w ręce człowieka swojego Syna – darzy zaufaniem tych dwoje ludzi. W tym momencie przychodzi na myśl refleksja, iż wola Najwyższego nie przerasta człowieka, jeżeli tylko ten otworzy swoje serce i wyrazi zgodę na przyjęcie Jego woli. Zwykło się mówić, że Boże Narodzenie to święto wyjątkowo rodzinne; gromadzi przy wigilijnym stole nawet tych, co w ciągu roku byli od siebie daleko nie tylko fizycznie ale i emocjonalnie. W tym szczególnym dniu pojawia się zawsze ta sama nadzieja na zbliżenie serc, na przebaczenie, na miłość. Decydując się na dobro, decydujemy się tak naprawdę na przyjęcie Tego, Który jest źródłem dobra. I podobnie jak w ręce Maryi i Józefa, Bóg powierza w nasze ręce, w ręce naszych rodzin Zbawiciela, daje Mu mieszkanie w naszych sercach. Niech stół wigilijny stanie się dla nas miejscem gdzie wszystko można zacząć od nowa, bez obaw, że nie sprostamy tej „opiece” nad Boskim Synem. Niech będzie to dobry czas również na nasze nowe narodziny.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Władca słowa (Wersja audio (MP3))
  J.D. Fuentes
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone