Dialog wewnętrzny

„Przestrzeń świątyni jest po to, by wydobyć z człowieka jego dobro(…)”.

Ks.J.Tischner

Święta Bożego Narodzenia skłaniają nas do jakiejś wewnętrznej przebudowy. Już sam fakt spowiedzi przedświątecznej rodzi potrzebę refleksji nad sobą i tymi, którym winni jesteśmy przebaczenie. Czasem bywa to refleksja krótka i powierzchowna; takie szybkie odbicie się od dna duszy. Zawstydzeni, uciekamy ku rzeczywistości. Problem jednak w tym, że to samo miejsce, które niekiedy opuszczamy w pośpiechu, jest domem samego Boga. W tym samym miejscu mieszkają gorzkie owoce naszej „życiowej aktywności” i Święty Bóg. Zaglądając do swego wnętrza, bez względu na stan sumienia, wchodzimy w przestrzeń świątyni.
Kiedy na sposób poważny i autentyczny dokonujemy rachunku sumienia, wówczas grzech „traci na znaczeniu”; pojawia się zupełnie nowa perspektywa, którą zakreśla rodzące się w nas dobro. Warunkiem jest jednak konieczność zstąpienia w głąb naszej duszy.
Zazwyczaj bywa tak, że bardzo zawstydza nas milczenie. W milczeniu jest coś przejmującego. Kiedy przebywając z drugim człowiekiem nie rozmawiamy, wówczas „przytłacza” nas atmosfera ciszy. Podobnie ma się rzecz z atmosferą, jaka panuje w naszym wnętrzu. Tutaj cisza również bywa nieznośna. Jednak im bardziej nieznośna tym paradoksalnie bardziej potrzebna. Tyle tylko, iż cisza rozumiana nie jako leniwa drzemka, ale wewnętrzne porządkowanie; ożywcza kontemplacja Tego, który jest Panem mego życia. Taki „dialog bez słów”. Celem tego dialogu jest uświęcenie człowieka, wydobycie z niego dobra, które często bywa zagubione w zgiełku tego świata. Trzeba przyznać, iż nie jest to łatwe. Nie jest łatwe, a nawet dość ryzykowne. Zgromadzone w świątyni ludzkiego serca dobro, kiedy zostanie wydobyte na powierzchnie staje się (niestety) „prowokacją”; zostaje wystawione na próbę. Ks.Tischner zwraca uwagę na to dramatyczne zjawisko określając je mianem „głosu szyderstwa”. Taka jest, bowiem cena świętości, cena za odwagę bycia dobrym.
W przededniu Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam drodzy parafianie i sobie również, abyśmy chętniej i częściej przebywali w świątyniach naszych serc. Aby nie zabrakło nam odwagi w manifestowaniu dobra, które jest niczym innym jak umiłowaniem Boga i drugiego człowieka.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Trening trenera (Wersja audio (Audio CD))
  Adam Walerjańczyk
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale
   To nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografiiJak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone