Dominus Iesus

Jest rok 2000. Kongregacja Nauki Wiary uchwala deklarację „Dominus Iesus”. Reakcje na ten dokument były różne, od akceptacji po zdecydowany sprzeciw. Protestowali przedstawiciele innych wyznań, odbierając Deklarację jako przejaw złej woli na drodze toczącego się dialogu ekumenicznego. Jednak nie na reakcjach zewnętrznych chciałbym się skupić. Myślę, że ów dokument potrzebny jest dla nas samych, dla wiernych Kościoła Katolickiego. Nie odkrywa on rzeczy nowych, przeciwnie koncentruje się na fundamentalnych prawdach wiary katolickiej; ujmuje je zwięźle i czytelnie. Do czego więc byłby nam potrzebny?
Myślę, że szczególnie teraz, kiedy nośne stają się poglądy oparte na tzw. pluralizmie religijnym, potrzeba powrotu do teologii fundamentalnej staje się koniecznością.
Koncepcja pluralizmu religijnego uwodzi swoim „nowoczesnym” spojrzeniem na Boga. Przedstawiony zostaje jako Istota najwyższa, której obecność w świecie zamanifestowana została na różne sposoby i wszystkie jednakowo ważne. W myśl tej koncepcji wiara powinna stanowić sferę poszukiwań bardziej indywidualnych, gdyż pojmowanie Boga to obszar odczuć i wrażeń właściwy każdej jednostce na sposób niepowtarzalny. Należy w związku z tym wykluczyć zagadnienie objawień w religiach jako przedmiot dyskusji czy też dialogu.
Co więcej, jako koronny argument na rzecz pluralizmu tak pojmowanego podaje się cały historyczny zamęt jaki spowodowały religijne waśnie i spory.
Brzmi to ładnie i zachęcająco. Tyle tylko, że nijak ma się do poszukiwania Prawdy. Jest oczywiście faktem, że człowiek na drodze jej poszukiwania stosował metody właściwe swej kalekiej naturze a sprzeczne z wszelkimi wartościami, szczególnie zaś z wartościami religijnymi.
Argumenty na rzecz pluralizmu religijnego znajdują swój nieśmiały, aczkolwiek coraz bardziej widoczny wyraz w poglądach teologów katolickich. Jest to oczywiście jeszcze dalekie od założeń stricte pluralistycznych, nie mniej jednak zjawisko to daje się zauważyć. Czy sprzyja to rozwojowi teologii, czy może ją uwstecznia?
Myślę, że nie tylko uwstecznia, ale i w jakiś specyficzny sposób oddala człowieka od Boga, dezawuując sens Jego pojmowania. A przecież to nie religia katolicka sama w sobie jest źródłem poznania Boga ile to Bóg sam się nam objawił w Ewangelii, religia zaś jest tylko „depozytariuszem” owego objawienia. Cóż więc można oddać z tej Prawdy, której jesteśmy powiernikami? Chyba, że należałoby prawdę tę zakwestionować…
Proszę zauważyć, że tak właśnie dzieje się w różnych odłamach Kościoła. Tam gdzie postawiono (ma to miejsce np. w wyznaniach protestanckich) na indywidualną formę interpretacji Pisma Św. Droga ta prowadzi niekiedy właśnie do kwestionowania wielu prawd zawartych w Ewangelii i ich odrzucania w imię tzw. pluralizmu religijnego lub po prostu z potrzeby „dostosowania” tychże prawd do życia, a nie odwrotnie.
„Dominus Iesus” dostrzega wiele zagrożeń dla podstaw chrześcijańskiego wyznania wiary, które nie jest bynajmniej zbiorem abstrakcyjnych pojęć. To wyznanie wiary rodzi dla każdego chrześcijanina skutki fundamentalne na drodze do poznania Boga i Jego planu zbawienia.
Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Poszukiwanie klienta (Wersja elektroniczna (PDF))
  Artur Wojciechowski
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale
   To nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografiiJak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone