„Ku nowemu życiu”

” Wobec tajemnicy śmierci człowiek jest bezsilny; zostają zachwiane jego ludzkie pewniki. I właśnie w takiej sytuacji bezsilności wiara chrześcijańska, jeśli została pojęta i przyjęta w całym swym bogactwie, staje się dlań źródłem duchowej pogody i spokoju. Bo w świetle Ewangelii ludzkie życie otrzymuje nowy, nadprzyrodzony wymiar. To, co wydawało się pozbawione znaczenia, nabiera sensu i wartości.

Jan Paweł II

Jesteśmy już po Święcie Zmarłych. Chwile zadumy nad odwiedzanymi grobami, modlitwa i przywoływanie w pamięci tych, co odeszli. Zaiste dziwne to święto, ponieważ wraz ze wspomnieniami i duchową refleksją towarzyszy nam myśl o sensie życia, o celu, do którego zmierzamy, o drogach, jakie do niego wiodą. W dniu tym bardziej niż w jakikolwiek dzień roku próbujemy zbliżyć się do tajemnicy śmierci i jednocześnie odgadnąć własne powołanie, własną wartość jako człowieka w pełnym rozumieniu tego słowa. Czasem rozmyślaniom tym towarzyszy obawa, może nie tylko o to co stanie się ze mną, kiedy zakończę swoją ziemską wędrówkę, ile może bardziej jaki jest „bilans zamknięcia” mojego życia, co z nim już uczyniłem i co zamierzam jeszcze uczynić. Nie chodzi tu oczywiście tylko o plany zawodowe czy rodzinne, chodzi o coś więcej, o to w jakim stopniu, używając słów Ojca Świętego, moje życie przybrało „nadprzyrodzony wymiar”. Tak, nadprzyrodzony ponieważ obecnie już w całym ziemskim życiu realizujemy i odpowiadamy za zbawienie własne i tych, których spotykamy na swojej drodze. Dzieje się to za sprawą tego, Który „zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych co pomarli” (1 Kor 15,20).
Całe nasze doczesne życie jest już współistnieniem ze zmartwychwstałym Jezusem. Karmieni Jego Ciałem w Eucharystii, należymy do Ciała Chrystusa (por. KKK 1003), którym jest Kościół. Śmierć wprowadza tylko nową „jakość” współistnienia. Oczywiście stanowi to dla naszego umysłu tajemnicę nie do przekroczenia, jednak jak pisze św. Paweł w Liście do Koryntian: „Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś ujrzymy twarzą w twarz” (1 Kor 13,12).
Dla nas chrześcijan wszechotaczające nas zjawisko śmierci biologicznej staje się bardziej przynagleniem do owocnego życia. Aby pozyskać w tym życiu ów spokój ducha, o którym pisze Papież, i realizować wartości, należy uznać, iż nie należymy już do samych siebie, tylko do tego, który nabył nas za cenę własnej krwi (por. 1 Kor 6,19-20). Co więcej, Chrystus nie czeka na nas gdzieś poza światem ale tu i teraz, bardzo konkretnie, spogląda oczami drugiego człowieka: „Byłem głodny, a daliście mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35-36).
Przytoczony wyżej fragment wizji Sądu Ostatecznego uświadamia nam jak głęboko przenika nas ta nadprzyrodzona rzeczywistość. To, co uczynimy w życiu doczesnym niesie za sobą bardzo realne konsekwencje. Fakt ten uświadamia nam również osiem błogosławieństw ogłoszonych przez Chrystusa w Kazaniu na Górze. Całe ludzkie życie zgodne z tymi błogosławieństwami odnajduje swój sens w rzeczach przyszłych, jest jakby drogą ku nim: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni, błogosławieni miłosierni…, cisi…, czystego serca… (Mt 5, 3-12). Ksiądz Tischner napisał kiedyś piękne słowa: „Tworząc dobro obok siebie człowiek tworzy się sam”; można dodać, że tworzy się ostatecznie na miarę wieczności.
Poprzez swoje zmartwychwstanie Jezus daje nam pewność, że nie zginiemy, że nasze życie ziemskie nie jest jakąś krótką bezsensowną wędrówką mającą swój definitywny koniec w śmierci biologicznej. Przeciwnie wokół zmartwychwstania Jezusa oscyluje cała chrześcijańska nadzieja; jest ono antycypacją naszego zmartwychwstania „w dniu ostatecznym” (J 6,39-40), bo Bóg nie jest „Bogiem umarłych, lecz żywych” (Mk 12,27).
Przygotowując się na śmierć Zbawiciel uspokaja: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele [...]. Idę przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę dokąd Ja idę”(J14,1-4).
W tym fragmencie Ewangelii bardzo istotne jest dalsze pytanie Tomasza o drogę, która prowadzi do życia wiecznego: „Panie nie wiemy dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?” (J 14,5).
Czy i teraz niektórzy z nas zgromadzeni wśród grobów swoich bliskich nie zadają sobie tego pytania. Trzeba nam w takiej chwili połączyć wiarą te dwa światy, te dwa stany bytowania w tę pełnię jaką jest Jezus Chrystus. Zrozumiemy wówczas odpowiedź daną Tomaszowi: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6).

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Drewno zamiast benzyny (Wersja drukowana)
  H.LaFontaine i P.Zimmerman
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone