Materializacja ducha

„Istnieje zatem – trzeba to stwierdzić bez lęku-chrześcijańska koncepcja kultury, gdyż wiara w Chrystusa nie jest czystą, zwyczajną wartością wśród innych wartości, które znajdują się w orbicie zainteresowań różnych kultur; dla chrześcijanina jest ona ostatecznym osądem, któremu poddane są te wartości, przy pełnym poszanowaniu dla ich własnych treści”.

Jan Paweł II

Materializacja ducha

Rozognione dyskusje na temat roli chrześcijańskich wartości w życiu społecznym, bardzo często sprowadzają całe zagadnienie do kwestii politycznych. Istnieje bowiem u wielu ludzi przekonanie, iż mocą parlamentarnych uchwał życie to można podług katolickich idei uporządkować i oczyścić z wszelkiego zła. Oczywiście jest rzeczą chwalebną, jeżeli naród na swoich przedstawicieli wybiera tych, co wartości płynące z wiary religijnej traktują poważnie i pragną je urzeczywistnić. Ale to niestety nie załatwia sprawy. Władza bowiem ma konkretne imię i nazwisko, jest ludzka i po ludzku ułomna. Dlatego to na władzę trzeba patrzeć życzliwie, ale i krytycznie. Władza namaszczona bezgranicznym zaufaniem obywateli szybko się demoralizuje. Dopada ją pycha. Pręży się niczym mocarz dowodząc, iż w niej to skupione są wszystkie wartości narodu-ma poczucie dziejowej misji. W tym oto momencie rozjeżdżają się drogi władzy i obywateli. Szlachetne idee ulegają deformacji, stając się wychowawczym programem, kodeksem narodowym, zbiorem haseł na rozwiniętych sztandarach. Pewnie jest to w jakimś sensie atrakcyjne dla obu stron. Władza bowiem nie czuje się spełniona jedynie w roli administracyjnej (do której w głównej mierze jest przecież powołana), ona domaga się rządu dusz. Niektórzy zaś obywatele radują się wielce, kiedy władza na swoich sztandarach „święte” hasła maluje i można się w te hasła wpatrywać i czuć jakoby własne życie od tych haseł stawało się „świętsze”.

Niestety chrześcijańska koncepcja kultury nie tą drogą się zmaterializuje. Nie na tej drodze odnajdzie człowiek sens swojego życia i nie na tej drodze dusza jego się wzbogaci.

Słuszny głosił pogląd Jana Pawła II, iż: „wiara w Chrystusa nie jest zwyczajną wartością wśród innych wartości”; nie jest zwyczajną, ponieważ obszarem jej obowiązywania jest sumienie człowieka. Sumienie-ów intymny obszar, w którym ważą się losy całego świata, ta ostateczna instancja dla codziennych, ale jakże ważnych rozstrzygnięć. Nie jest zwyczajną wartością, gdyż ukazuje człowiekowi perspektywę wieczności i wprowadza go w dialog z samym Bogiem.

Wiara „przerobiona politycznie” staje się tylko specyficznym obyczajem, z j a w i s k i e m z dziedziny kultury i niczym więcej. Czy dla takiej wiary ludzie skłonni są odmienić swoje życie? Chyba nie. O taką wiarę łatwiej jest się pokłócić, taką wiarę łatwiej obronić w słownych potyczkach, przy okazji zgrzytając na siebie zębami. Dla takiej wiary można bardziej umrzeć z nienawiści, niż z miłości do drugiego człowieka.

Chrześcijańska koncepcja szeroko pojętej kultury, powinna ze swej natury wykraczać daleko poza instytucje i polityczne programy. Koncepcja ta może być w pełni zrealizowana jedynie na poziomie jednostki, która wnosi chrześcijańskie wartości w swoje osobiste życie. Ten wolny i świadomy wybór drogi, na jaką każdy z nas musi się indywidualnie zdecydować, dopiero w dalszej perspektywie staje się wyborem społecznym. Nigdy na odwrót. Nie ma bowiem nic gorszego niż „utożsamianie się” z wartościami, które faktycznie nie obowiązują w ludzkim sumieniu, które „żyją” jedynie na łamach jakiś manifestów programowych. Dlatego to, kultura chrześcijańska zaczyna się tam, gdzie po chrześcijańsku ludzie żyją w małżeństwie, w pracy, w zatłoczonym autobusie, kiedy podług ewangelicznej mądrości piszą książki, kręcą filmy, robią teatralne sztuki…

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Żyj i bogać się - dla niej (Wersja elektroniczna (PDF))
  Justyna Chmielewska
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone