O nadzei

„W wierze dana nam jest w sposób niewidzialny pewna rzeczywistość, która jest zarazem przedmiotem naszej nadziei”

Jan Paweł II

Każdy z nas niezliczoną ilość razy wzbudza w sobie nadzieję. Wiążemy ją z kimś lub czymś; ona podtrzymuje sens codziennych zmagań, inspiruje do działania.
Na jej znaczenie wskazywał już św. Paweł umiejscawiając ją między wiarą i miłością (por. 1 Kor 3,13). Zaś w liście do Hebrajczyków czytamy: „Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo godny jest zaufania Ten, który dał obietnicę” (Hbr 10,23); „Trzymajmy się jej jak bezpiecznej i silnej dla duszy kotwicy” (Hbr 6,19). W świetle powyższych cytatów odsłania się nam obraz nadziei, jako czegoś, co współistnieje z wiarą, „ożywia” wiarę, można nawet powiedzieć, że w nadziei wiara znajduje swoje dopełnienie.
„Wierzę w Boga” i „Pokładam w Bogu nadzieję” – te dwa sformułowania różnią się od siebie. Pierwsze jest bardziej statyczne; można bowiem przyjąć, że Bóg istnieje, że objawił się człowiekowi i jest obecny w dziejach świata. Drugie sformułowanie zawiera już w sobie pewien dynamizm – „pokładać w kimś nadzieję” znaczy tyle, co zaufać komuś, związać z kimś własne plany, oprzeć się na kimś, podzielić własnym losem. A więc nadzieja jest zawierzeniem Temu, który ma doskonały ogląd rzeczywistości, widzi więcej niż my, ma nieskończoną perspektywę ludzkich istnień, jak i całego świata. Bez nadziei wiara byłaby suchą teologią. Nadzieja wprowadza stan przyjaźni ponieważ rodzi zaufanie.
Byłoby naiwnym stwierdzenie, że nadzieja w nas „zamieszkuje” stale. Ileż to razy wystawiana zostaje na ciężką próbę, przygnieciona zwątpieniem i rezygnacją? Jednak to nie Bóg odbiera człowiekowi nadzieję, ale człowiek odbiera ją drugiemu, lub sam sobie. Ma to miejsce wówczas, gdy kierujemy swą nadzieję ku czemuś, co nie jest w stanie jej spełnić. Nadzieja bez wymiaru nadprzyrodzonego, tak naprawdę nie jest nadzieją w pełnym tego słowa znaczeniu. Pokładanie nadziei w tym, co ludzkie i co pochodzi od człowieka, wiąże się często z rozczarowaniem. Nie oznacza to oczywiście braku zaufania do drugiej osoby i jej wytworów. Idzie tu bardziej o to, aby zaufanie przenikało człowieka i dochodziło ostatecznie do Boga. W przeciwnym razie „zapas” nadziei może ulec szybkiemu wyczerpaniu. Jeżeli np. pokładamy nadzieję w osobie bardzo nam bliskiej, mimo że nadużywa ona naszego zaufania, to ograniczając się tylko do tej osoby i jej przymiotów, nadzieja nasza wystawiana będzie na poważną próbę. Tylko sam Bóg ma władzę przemienić ludzkie serce i wypełnić nadzieją. Czymże jest chociażby miłość nieprzyjaciół jak nie nadzieją, która sięga samego Boga, która nie zatrzymuje się na człowieku, gdyż na nim niechybnie doczekałaby się „wypalenia”.
Ostatecznie więc celem naszej nadziei jest Bóg, jest to, co nieśmiertelne i nieprzemijające. Tylko taka perspektywa nadaje autentyczny sens ludzkiemu życiu.
Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Naturalne planowanie rodziny (Wersja elektroniczna (PDF))
  Anna Gabriela
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale
   To nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografiiJak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone