Przeciw rozdwojeniu

Ostatnie dramatyczne wydarzenie sprzed 3 miesięcy, czyli katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem, pokazało jak na krótką chwilę we wnętrzach polityków obudzić się może prawdziwa empatia i uczucia, których wcześniej nie sposób było u nich dostrzec. Chwilami miałem wrażenie, iż polityka to nie jakaś tam idee fixe, ale prawdziwie w ludziach „wyhodowana” sprawność , za którą są oni odpowiedzialni i która z nimi nieodłącznie jest związana.

Powiedzenie, iż polityka brudna być musi, jest więc niedorzeczne. Nikt bowiem z polityków tak o sobie nie powie, że jest ubrudzony występkami niegodziwymi, upośledzony moralnie, kłamliwy, zajadły etc. bo pewnie musiałby być uznany za szaleńca. Wielu więc woli paskudne swoje działania na karb swojej profesji zrzucić, tak jakby profesja ta stanowiła jakiś byt niezależny, samoistny. Owe rozdwojenie jaźni udziela się również nam wyborcom, którzy ulegamy autoreklamie jaką nam politycy serwują prezentując się niczym wojownicy nieskazitelni, co to zawsze w słusznej sprawie bój toczą, nic nam o metodach swoich nie mówiąc. A przecież z orężem naszych szlachetnych herosów też się zapoznać trzeba. Oręż ów, jak nas mamią nie z nimi immanentną całość tworzy, ale jest jedynie na potrzeby boju wypożyczony. Myślę sobie, że uczniowie powinni tę metodę jako sposób na uprawianie edukacji przyswoić. Mogliby tak, przyłapani na ściąganiu, tłumaczyć, że ściągi zupełnie od nich niezależnie funkcjonują i wprawdzie oni je własnymi rękoma sporządzili, ale z nimi ów produkt nie ma nic wspólnego. Ściągają bowiem aby jedynie właściwy stopień uzyskać, który zbliża ich ostatecznie do osiągnięcia życiowych celów. Cele te już na nich czekają i na ich miarę są skrojone a oni przeznaczeni tym celom nie mogą się ociągać. Wiadomo przecież, że jak sobie niektórzy los swój zaprojektują to tak jakby już w losie tym udział mieli, już urojonego marzenia dotykają i nic ich od tego nie odwiedzie. Tak się ma niestety sprawa z wirusem nieszczęsnym co pcha ludzi do władzy i sprawia u nich te dramatyczne rozdwojenia, ale jak mniemają, nic to przecież nie szkodzi skoro zamiary szlachetne zrealizować muszą. Nasuwa się tu powiedzenie: „cel uświęca środki”. Oj, jak bezsensowne jest to powiedzenie wie każdy, a już chyba najlepiej przedstawiciel trzeciej w kolejności władzy czyli sędzia. Sądzi on przecież wszystkich co to na ołtarzu celów szlachetnych (szlachetnych i pożytecznych jedynie dla siebie) dopuścić się musieli czynów niegodnych i haniebnych, ale koniecznych i tylko na krótką chwilę zaadoptowanych. Powie ktoś, że takie indywidua o sobie jedynie myślą i cele osobiste realizują. Owszem, ale znam też przykłady wielu wodzów co środki niegodziwe stosowali dla „dobra” mas całych, dla „szczęśliwości” narodów, dla których ster władzy mocno pochwycili trzymając tak zawzięcie, że sporo krwi ze steru tego upuścili. Kiedy więc trwamy w zadumie i żałobie po tych co siedemdziesiąt lat temu w Katyniu zginęli, miejmy to na względzie. Okrutny ten mord próbuje się właśnie po stronie wschodniej (oczywiście jedynie przez niektórych) takimi absurdalnymi argumentami rozgrzeszać , że zbrodnia to straszna wprawdzie, ale w sytuacji ówczesnej, dla osiągnięcia celów politycznych, militarnych, strategicznych, odwetowych, prewencyjnych… itd. to może dałoby się to jakoś wytłumaczyć i uzasadnić. Kiedy się takim dywagacjom wyrachowanym człowiek przysłuchuje to traci grunt pod nogami.

Wiem, że przerysowuję problem, ale wszyscy z jednej gliny jesteśmy ulepieni i byłoby dobrze gdyby każdy z nas na zimne dmuchał i środki jakimi cele pragnie osiągnąć, już na wstępie analizował i bacznie się im od moralnej strony przyglądał. Bo „cóż za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał a na swej duszy szkodę poniósł” i pewnie jeszcze wielu innych przy okazji zatracił…? Nie mówmy więc, że świat jest zły, polityka brudna, los okrutny gdyż wszystko to nasze serca rodzą i tam też jest źródło nieszczęść wszelakich.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Szybka nauka - praktyczne ćwiczenia (Wersja drukowana)
  Paweł Sygnowski
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale
   To nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografiiJak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone