Rewolucja moralna: postulaty, standardy, wymagania

„Rewolucja moralna” – pojęcie to coraz częściej bywa używane w rozmaitych dyskusjach. Szczególnie ostatnio, w kontekście przeżyć i refleksji spowodowanych śmiercią Jana Pawła II stało się postulatem nader ważnym i jakoś szczególnie zobowiązującym. Gdyby poruszać się tylko i wyłącznie w sferze moralnej odnowy, tak jak została nam ona przedstawiona w licznych homiliach i dokumentach papieskich, mielibyśmy przed sobą cel trudny do osiągnięcia, ale za to konkretnie i jasno sprecyzowany. Sprawa jednak ulega komplikacji, gdy tematyka ta dyskutowana jest w kręgach osób, które problem odnowy moralnej widzą w zupełnie innym świetle. Dobrą tegoż ilustracją był wyemitowany 22. maja program Jacka Żakowskiego pt. „Summa zdarzeń”. Gośćmi programu byli: Hanna Gronkiewicz Walz, Ludwik Dorn i James Taylor – filozof, etyk. Na wstępie programu Jacek Żakowski wymienił szereg patologicznych i niekiedy wstrząsających zjawisk z życia publicznego – przedstawia się nam obraz Polski, w której jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie w kwestii moralnej. Zaproszeni goście próbują postawić diagnozę i zaproponować rozwiązania. Wszyscy są zgodni co do jednego – trzeba ucinać wszelkie patologie w zarodku; należy działać bezkompromisowo, zwłaszcza wobec osób, które ze względu na pełnione funkcje są obdarzani społecznym zaufaniem. Dyskusja zeszła mimowolnie na problemy związane z działalnością polityczną, gdyż sferę polityki ów moralny kryzys dotknął, jeżeli nie najbardziej, to na pewno wyjątkowo zauważalnie. Czy zatem politycy, pada pytanie, powinni inicjować jakiekolwiek działania na rzecz moralnej odnowy? Charls Taylor zauważa bowiem wiele sprzeczności w działaniach polityków, którzy mimo własnych grzechów, próbują narzucać społeczeństwu ściśle określony system wartości. Kanadyjski filozof przytoczył argument związany z wydanym przez prezydenta Warszawy zakazem organizowania w stolicy parady równości.
Nie chciałbym w tym miejscu odnosić się do meritum poruszanych problemów związanych z tą paradą, ale pragnę jedynie zwrócić uwagę na pewne, dość charakterystyczne zjawisko, jakie dało się zauważyć w trakcie prowadzonej dysputy. Idzie bowiem o to, jak trudno jest utrzymać siłę argumentów tyczących się sfery moralnej, szczególnie zaś tej, która ma swoje korzenie w nauce Kościoła. Czego owa trudność dotyczy? Dotyczy ona świętości. Tak, świętości i to bez względu na to jak anachronicznie to słowo dzisiaj brzmi. Jakże bowiem człowiek może przekonująco i autorytatywnie uczestniczyć w procesie społecznej odnowy moralnej, jeżeli jego życie jest zaprzeczeniem wartości, które głosi. Dobro utrzymuje się w świecie nie mocą błyskotliwej retoryki, ale mocą prawych i niezłomnych charakterów. Czasem wiele lat uczciwego życia może przekreślić kilka, może nawet nieopacznie popełnionych niegodziwości. Dlatego tak ważna jest absolutna konsekwencja, której domagają się czasy, w których przyszło nam żyć – konsekwencja świętości, jakiej uczył nas Jan Paweł II. Przypomina mi się w tym miejscu Księga Hioba. Zazdrość z jaką szatan spoglądał na tego pobożnego i uczciwego człowieka kazała szatanowi dokonać próby jego charakteru. W obliczu Boga poddaje w wątpliwość hiobowe cnoty, które pod naporem cierpienia powinny niechybnie zmienić się w złorzeczenie i obrazę boskiego Majestatu. Podobnie jak niegdyś z Hiobem, również i dziś, każdego dnia dokonuje się próba naszych charakterów. Popełnione zło staje się „oskarżycielem” człowieka w chwili gdy ten próbuje uczynić coś dobrego, gdy pragnie przeforsować szlachetne idee.
Szlachetność i godziwe zamiary zawsze pozostaną na cenzurowanym. Im więcej dobra podejmujemy się czynić tym większą za nie trzeba nam wziąć odpowiedzialność. Paradoksalnie bowiem, dobro nie uodparnia nas na przeciwności jakie niesie świat, ale tym bardziej nas na te przeciwności „wystawia”. Jest to chyba jedna z większych tajemnic ludzkiej egzystencji. Można odnieść wrażenie, jak gdyby ciasno było w świecie dla prawdy i miłości, ale zarazem widać jak bez nich świat obejść się nie może. Świat przypomina dziś trochę chorego człowieka, który za nic nie chce dać sobie pomóc; szarpie się i bluzga. Sztuką wielką jest udzielać w takiej sytuacji pomocy. Jednak czy można jej, z uwagi na postawę delikwenta zaniechać lub udzielić byle jak? Czy można dać się obrazić? Odpowiedzi na te pytania nasuwają się szczególnie po lekturze Ewangelii. Jezus nie pozostawia złudzeń – zadaniem nadrzędnym pozostaje walka o człowieka ( nie z człowiekiem), walka czasem z odpychającymi szaleńcami, którzy za nic mają dobrą wolę i te wszystkie znakomite ideały. Do tego jeszcze, trzeba nam chrześcijanom walczyć z „czystymi” rękami; z zadbanym sumieniem, gdyż ci, którym pomagamy pierwsi wyszydzą nawet odrobinę naszego moralnego niechlujstwa. Staną się naszymi sędziami i oskarżycielami. Wówczas pomoc może okazać się nieskuteczna.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Trening trenera (Wersja audio (Audio CD))
  Adam Walerjańczyk
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone