Science fiction

Zima jeszcze trwa i ma się dobrze. Nie tak dawno przeprowadzono pod Genewą największy eksperyment świata – uruchomiono potężny zderzacz hadronów, a tu u mnie pod blokiem śnieg sobie leży i lód zalega na chodniku jak gdyby nigdy nic. Zima trochę zmrozi i białym puchem przyprószy, a cały świat myśli technicznej kapituluje – i to nie tylko na wielu wrocławskich ulicach, ale i w świecie szerszym i bogatszym. Kiedy tak ostrożnie stąpam po chodniku i złość mnie ogarnia na tę niemoc straszną służb wszelkich porządkowych, to już po powrocie do domu i obejrzeniu wiadomości, cała złość mija, gdyż oto nowoczesne lotnisko Heathrow w Londynie całe przez śnieg i lód sparaliżowane. A więc jeżeli oni rady nie dają… Czasem można odnieść wrażenie, że żyjemy jakby w dwóch światach. Jeden świat to świat zaawansowanych technologii, w którym szybko realizują się śmiałe projekty jeszcze nie tak dawno uznawane za niemożliwe do osiągnięcia; drugi świat to świat utrapień powszednich, rozbijania głowy o sprawy zwykłe, zderzania się z codziennością banalną z problemami, których żaden akcelerator nie pomieści. Na przykład czytając Lema, można odnieść wrażenie, że ów pisarz, specjalista od projektowania zjawisk fantastycznych, również problem ten dostrzegał. Oto człowiek wzniesiony na wyżyny technicznych możliwości, gubi się w obliczu spraw zwykłych, potyka o to co w nim samym słabe i czego żadna technika nie uzdrowi ani nie unowocześni. Wartościowa jest to literatura, gdyż pod pretekstem czarowania nas wizją techniki daleko w przyszłości osadzonej, dotyka tego wszystkiego co głęboko ludzkie i królujące ponad czasem. Niekiedy wydaje się, że tu nie o konstrukcje śmiałe, fantastyczne chodzi, ale bardziej o filozofię bytu człowieka techniką wysoką otoczonego.

Jakże inaczej na tle tej literatury wyglądają chociażby takie wiadomości, które wieczorową porą możemy sobie pooglądać. Same fakty niby, żadnych zmyśleń czy urojeń fantastycznych, zdarzenia najważniejsze a jednak tak naprawdę nic nam o świecie nie mówiące. I to nie koniecznie o świecie dalekim, również o tym, w którym sobie żyjemy i który nazywamy ojczyzną. Nie dowiemy się wiele o sobie i o innych. Takie rzekomo informacje a jednak nie ma w nich żadnej wiedzy istotnej, a tylko migawki zdarzeń o największym ładunku emocji. Siedzimy jak w kinie i czekamy na rozwój akcji. A potem koniec. I dalej nic nie wiemy, ale poruszeni za to jesteśmy, podekscytowani mocno. Dźwięczą nam w głowie zgrabne konkluzje przez reporterów i dziennikarzy wymyślone, „celne” podsumowania zjawisk, których zrozumienie nie jedne studia by pochłonęło. A tu wszystko mamy w pół godziny załatwione. Czasem nawet jakiś problem egzystencjalny nam wiadomości rozwiążą i już jesteśmy „ w domu”, i już wiemy co w dniu następnym począć z problemem aborcji, eutanazji, In vitro, związków homoseksualnych i naszej tożsamości narodowej, katolickiej, islamem, prawami człowieka… Nowocześnie, na miarę dwudziestego pierwszego wieku załatwione. Wszystko bowiem nowoczesne być musi, zderzacz hadronów i nasz światopogląd. Potem młodzież, nowoczesna i postępowa bardzo, krzyże z sal szkolnych w jednym z liceów chce usuwać, aby nowoczesności stało się zadość i postęp się godnie realizował.

A może więcej trzeba nam literatury fantastycznej a mądrej, gdzie wszystko wprawdzie zmyślone ale w zmyśleniu tym mądrość zawierające. Na wzór bajek z dzieciństwa, które żadnych recept gotowych na problemy ludzkie nie dawały, ale były niczym narzędzia uniwersalne, które rzeźbiły umysły ludzi tak, by w chwilach prób, zwątpień i życiowych dylematów mądrze postąpić i godnie, nie na miarę nowoczesnego akceleratora, ale człowieka.

Jacek Buduj

Be Sociable, Share!

Zostaw komentarz

Warunki komentowania: 1. Wysyłając komentarz do artykułu zgadzasz się na pokazanie twoich słów, imienia a także adresu strony domowej na niniejszej stronie internetowej. 2. Komentarze, mogą pojawiać się z kilkugodzinnym opóźnieniem, wpisy anonimowych użytkowników mogą podlegać moderacji. 3. Absolutnie zakazane jest spamowanie, spimowanie i inne formy zaśmiecania internetu, a także nawoływanie do nienawiści i słownictwo rodem z "łaciny kuchennej":)

Prasa On-line
 • Polecana książka
  książka Halo? Sprzedaż! (Wersja drukowana)
  Aleksander Sienkiewicz
 • Ciasteczkowo…

  Jest już polska wtyczka do WordPress’a ZOBACZ!

  Ciasteczkowe Szaleństwo

  Strony internetowe
  Metano.pl Strony internetowe z każdej strony
  • Myśl jak człowiek biznesu
   Przedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
  • MindTune
   MindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
  • Mapologia
   Dowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
  • Witaminy, minerały i suplementy
   Jak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
  • Bogać się, kiedy śpisz
   Jak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
  • Myśl jak człowiek biznesuPrzedsiębiorczość to stan umysłu. To dialog menadżera z jego własnym doświadczeniem, spotkaniem jego osobistego stylu zarządzania z metodami coachingowymi w praktyce. Czy to możliwe, że od sposobu myślenia zależy nasze działanie, a potem wynik i sukces?
   eBooks
  • MindTuneMindTune czyli system 6 kroków jak przyswajać wiedzę z internetu to jest procedura, proces lub inaczej mówiąc konkretna sekwencja czynności którą możesz powtarzać za każdym razem kiedy chcesz się nauczyć czegoś nowego z internetu i chcesz aby nie był to przypadkowy, chaotyczny proces tylko skuteczne działanie bez marnowania czasu.
   eBooks
  • MapologiaDowiedz się jak dzięki technikom mapy myśli wykorzystać cały potencjał swojego umysłu i przyspieszyć swój sukces.
   eBooks
  • Witaminy, minerały i suplementyJak stosując odpowiednie preparaty i witaminy poprawić swoje zdrowie i podnieść jakość życia?
   eBooks
  • Bogać się, kiedy śpiszJak wykorzystać siłę Twojego umysłu do łatwego i przyjemnego osiągania wszystkiego, czego zapragniesz.
   eBooks
  • Ty tu rządzisz!Ta publikacja podpowie Ci, jak przekonać klienta do zakupu, a męża do pozmywania naczyń...
   eBooks
  • Ludzka maszynaPoznaj ponadczasową wiedzę, która otworzy oczy na to kim tak naprawdę jesteś i zdobądź inspirację do zmiany swojego życia.
   eBooks
  • Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwaleTo nie jest książka. To Twój prywatny coach. Zbuduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale!
   eBooks
  • Zmień swoje życie w 30 dniGwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. To poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
   eBooks
  • Ale urwał!Gotowa INSTRUKCJA, która od A do Z wytłumaczy Ci, jak najszybciej oraz najskuteczniej się uczyć.
   eBooks
  Welcome to my blog!
  close

  © 2006-2016 Staszek Cieślicki blog Wszelkie prawa zastrzeżone