Categories
Ciekawostki

Człowiek pierwotniakiem sterowany

Czy jest coś takiego możliwe? Od dawien dawna wielu ludzi twierdzi, że nie ma kontroli nad swoim życiem, że wszystkiemu winni są oni. Naukowcy dali tym ludziom broń do ręki, otóż z wieloletnich badań wynika, że osoby zakażone toksoplazmozą (toxoplazmoza jest to pierwotniak, pasożyt, i jest przenoszony przez szczury i koty, także te domowe) są bardziej skłonne do ryzyka, mniej uważne, powodują więcej wypadków, m.in. drogowych.

Dlaczego tak się dzieje? Uczeni twierdzą, że to metoda służąca do przetrwania gatunku, pierwotniak ten u szczurów powoduje „podobne” objawy, nawet z kociolubnością! Proste? Zakażony szczur jest bardziej skłonny do ryzyka, lubi koty, jest mniej uważny – a kotek też lubi szczury, najlepiej w sosie własnym 🙂

Pasożyt lokuje się w mózgu i tam zaburza jego pracę.

Skłonność do ryzyka i nieuwagę da się tym wytłumaczyć, ale wydaje mi się że rozciąganie „winny za całe moje życie” na innych to drobna przesada i głupie usprawiedliwienie własnego lenistwa i bezradnośći, wszak dawno temu powiedziano: „Jesteś kowalem własnego losu” – inni mogli ci tylko przygotować surowiec do wykuwania człowieka w pełnym jego człowieczeństwie, co z tą”rudą”, czasem lepszą, czasem gorszą, zrobisz to już twoja sprawa!

„Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka przeszkody”

Leave a Reply

Your email address will not be published.