Categories
Ciekawostki

Dlaczego koło ma 360 stopni?

Kiedyś zastanawiało mnie dlaczego koło ma 360 stopni? Jak na to ludzie wpadli, jak wymyślili że właśnie tyle a nie np. 165?

I w chwili zadumy najszła „myśl świetlista” – bo rok ma 365 dni!

Gdzie tu związek, ano bardzo wielki, pierwsi matematycy-geometrzy byli tez astonomami, i zauważyli że „słońce wykonuje pełen obrót wokół ziemi” właśnie w ok. 360 dni.

Myślę że liczbę 360 a nie 365,25 wzięto ze względów praktycznych – by lepiej, prościej było liczyć – przecież nie było wtedy kalkulatorów i komputerów.

2 replies on “Dlaczego koło ma 360 stopni?”

Dlaczego koło ma 360 stopni? Bo kiedyś był system sześćdziesiątkowy. Sześć dziesiątka ma wiele dzielników, tak więc możesz policzyć: 360,180,90,45 stopni. Może nie jest to tak szalenie praktyczne, ale astronomowie, o których wspominasz, zapewne liczyli w systemie sześć dziesiątkowym. I to było prostsze dla ludzi, a nie wymyślono to: bo tak. Zobacz w Wikipedii system sześćdziesiątkowy.

No dobrze, a skąd się wziął system sześćdziesiątkowy? Jak na to człowiek wpadł że tak będzie lepiej, przecież palców u kończyn mamy tylko 10, a wziąszy pod uwagę stopy to 20, ale nie 60?

Korelacja z długością roku? Czy przypadek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.