Categories
Ciekawostki

Dlaczego surowe ziemniaki są trujące a gotowane nie?

Surowy ziemniak zawiera:Solaninę - silnie toksyczny glikozyd.
Objawy zatrucia, to głównie mdłości, wymioty, kolka, biegunka i w
ciężkich przypadkach może wystąpić niepokój, zaburzenie krążenia,
oddychania, rozszerzenie źrenic, zmniejszenie odruchów, białkomocz.

2 replies on “Dlaczego surowe ziemniaki są trujące a gotowane nie?”

ZIEMNIAK. Dieta. Indeks glikemiczny. BŁĘDY w tabelach IG.
BH.249.
MOTTO: Ziemniaki, to OCZYWISTOŚĆ !!

WIKIPEDIA.
Psianka ziemniak (Solanum tuberosum) to prawidłowa botaniczna nazwa tej rośliny. Najczęściej jednak używany jest synonim tej nazwy; ZIEMNIAK. Jest to gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Peru, Boliwia, Kolumbia, Chile). Obecnie rozprzestrzeniony na całym świecie jako roślina uprawna. Bulwy po ugotowaniu stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny są trujące. Popularnymi potrawami z ziemniaków są frytki, chipsy i kopytka. Ziemniak jest też ważną rośliną pastewną, jako gotowany był podstawą tradycyjnej metody żywienia świń. Jest ważną rośliną przemysłową, używa się go do produkcji spirytusu, mączki ziemniaczanej, która jest niemalże czystą skrobią. Wartości odżywcze w 100 g surowych ziemniaków: energia: ziemniaki wczesne 293 kJ (69 kcal) ziemniaki późne 357 kJ (84 kcal) białko: 2 g węglowodany: 19 g tłuszcze: 0 g błonnik: 3,1 g

IRL KRAKÓW.
Ziemniak ugotowany lub pieczony, podnosi poziom cukru o__ ok. 12-25% wzrostu po spożyciu, max. po ok. 30 min., czyli nie od razu, i wchłania się stosunkowo szybko. Ugotowany zbity ok. 16% wzrostu, ugotowany sypki ok. 25%, natomiast PIECZONY ok. 12% wzrostu po spożyciu. Są to tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu. Odnośnie konsumpcji to ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.
P.S. FRYTKI; zawierają tłuszcz, ale węglowodany wyłącznie z ziemniaka, których to węglowodanów w ziemniaku jest ok. 19%, i są to węglowodany (skrobia) które podnoszą poziom cukru po spożyciu nie wyżej niż 26% wzrostu. Skąd więc wysoki IG pokazujący JAKOBY wysoki wzrost poziomu cukru po spożyciu ?!
Odpowiedź jest oczywista: MARKETING i TOTALNA BZDURA. Takich przykładów jest w IG b. dużo. Łatwo to samemu sobie potwierdzić, no ale należy badanie wykonać osobiście, a nie zdawać się na teorie, które tak prosto można i trzeba ZWERYFIKOWAĆ, również UWIARYGODNIĆ, w trosce o własne zdrowie i Ew. wyniki sportowe.
Każdy kto zechce, może sobie te wzrosty sprawdzić WŁASNYM glukometrem i NIE jest to TRUDNE !!

PUENTA.
ZIEMNIAK to warzywo po którym się NIE tyje, to LOGICZNE !!

NIEPRAWDY biologiczne oraz puste frazesy o ziemniaku i nie tylko o ziemniaku, rozpowszechniają jedynie SPECE od tzw. Indeksu Glikemicznego, a to dlatego, że nic nie badali, nie znają glukometru, również nie czytali książek ze szkoły podstawowej (biologia 4 klasa) czyli plotą i plotą, wydając książę za książką o tym Indeksie Glikemicznym. Kłamią. OMIŃ !! Przecież do Nich nie możesz zadzwonić, bo nie ma gdzie. Nie masz kogo zapytać, o te wpisy w Internecie, dziesiątki sprzecznych ze sobą tabel, dlaczego ? To proste uciekają przed prawdą bo mówią kłamstwa, piszą oszczerstwa i Ich nigdzie nie ma; jednak PROKURATURA zna IP komputerów. Do krakowskiego IRL KRAKÓW, zawsze możesz zadzwonić bo są to żywi, realni naukowcy nie poddani żadnym NAUKOWYM REŻIMOM czyli lekko, łatwo omawiają PRAWDY BIOLOGICZNE, które zbadali. Warto !!

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

A co to jest IRL?
To prawda że wiele, wpisów nt zdrowej żywności to brednie, jak można tumanić miliony że np awokado jest zdrowe to trzeba jeść tylko awokado, albo ananas to tylko ananas, albo ziemniak to tylko ziemniak – zdrowe jedzenie to przede wszystkim różnorodność, gdyby nasz organizm potrzebował tylko składników zawartych w ziemniaku, awokado, czy jakimś innym cudownym warzywie (lub daniu) to bylibyśmy ziemniakiem, awokado, albo czymś innym.

Jesteśmy ludźmi, istotami wszystkożernymi i do życia, prawidłowego życia, zdrowia potrzebujemy różnorodności, nie możemy się skupiać tylko na „schabowych”, warzywkach, czy owocach – jedzenie nasze musi być różnorodne, tak jak różnych składników potrzebują nasze organizmy.

A przede wszystkim surowe – bo zdrowe;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.