Categories
Inne

Leki w upale

Letnie upały mogą zaszkodzić lekom przechowywanym w domu. Farmaceuci doradzają, aby w tym okresie szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie leków przed słońcem.

Wystawione na działanie słońca i wysokich temperatur niektóre leki mogą rozpuszczać się lub upłynniać – głównie czopki, globulki, maści. Ponieważ te postaci leków dostępne są zazwyczaj w hermetycznych opakowaniach np. czopki w formach plastikowych, to na pierwszy rzut oka bardzo trudno dostrzec zmiany jakie zachodzą wewnątrz opakowania po wpływem czynników zewnętrznych. Tymczasem w formie może być już rozpuszczony, nie nadający się do użytku czopek. Podobnie jest z maściami. Podwyższona temperatura przyspiesza rozkład podłoża maściowego, a jeżeli jest to podłoże tłuszczowe, to zaczyna się tak zwane jełczenie.

Podwyższona temperatura jest katalizatorem skomplikowanych reakcji chemicznych, w wyniku których może nastąpić rozkład substancji chemicznych i osłabienie aktywności leku. Niestety, zwłaszcza w przypadku niektórych form leków, jak na przykład tabletek, nie dostrzeżemy od razu negatywnych skutków oddziaływania wysokiej temperatury czy słońca.

„Należy zawsze czytać ostrzeżenia, które znajdują się na opakowaniach leków, a także informacje o tym, w jakich warunkach należy przechowywać dany preparat. Najczęściej możemy spotkać ostrzeżenia takie jak: „przechowywać w suchym miejscu” czy „przechowywać w temperaturze 15 – 25 stopni”. Dostosowanie się do zaleceń producenta, zapewni nam trwałość i wysoką jakość leku”.

W czasie upałów apteczka domowa powinna pozostawać w ciemnym i chłodnym miejscu , które nie jest narażone na nasłonecznienie. W momencie występowania szczególnie wysokich temperatur można niektóre leki przechowywać w lodówce. Dotyczy to zwłaszcza czopków, syropów i witamin. Niedopuszczalne jest zamrażanie leków.

„Ponieważ okres letni sprzyja wyjazdom wakacyjnym, intensywniejszym podróżom, pamiętajmy o stałych godzinach zażywania leków, sprawdzajmy także czy nasz preparat nie wpływa niekorzystnie na sprawność psychofizyczną i czy jego przyjmowanie nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.