Categories
Opinie

Bajki dobre na wszystko, na rozwój osobisty też…

Musimy trzymać się ścieżki i nie wolno nam się zatrzymywać, a wtedy nic złego nas nie spotka – rzekła dziewczynka…

(Czerwony Kapturek)

Bajki dla dzieci, są wspaniałą szkołą charakteru i samego rozwoju, ale te oryginalne bajki, nie uładzone, nie okrojone „z okrucieństw”, bajki by spełniały swój zamierzony cel dydaktyczny, muszą być podane w oryginale, wtedy cały misterny plan autora zadziała.
Czyż nie jest ogromną hipokryzją, w ramach „poprawności politycznej”, albo inaczej nazywanej jakiejś ideologii, wyrzucanie „brutalnych” scen z bajek, gdy na co dzień dziecko sadzamy przed pokemonami, ben10-ami i innymi maszkarami, gdzie brutalność to jedyny sens istnienia tych kreskówek, czy nie jest mega hipokryzją usuwanie z bajek naturalistycznych opisów – „bo bajki mają być dobre” a pozwala się dzieciom oglądać wiadomości TV?
Bajki muszą być związane z realnością, chociażby „przez zabicie złego wilka”.
Co będą miały w umysłach i w psychice nasze dzieci, gdy jedną ręką usuwa się zabijanie zwierząt z bajek, a drugą pokazuje okropności wojny, kataklizmów, czy chociażby pozwala grać w gry, w których żyć jest 15?

Musimy trzymać się ścieżki i nie wolno nam się zatrzymywać, a wtedy nic złego nas nie spotka – rzekła dziewczynka…

(Czerwony Kapturek)
Gdy już mamy cel-ścieżkę – by osiągnąć sukces, „musimy trzymać się ścieżki i nie wolno nam się zatrzymywać”, musimy iść tą scieżką do celu, nie wolno nam się rozdrabniać na „spotkane w lesie poziomki i motylki – jak u czerwonego kapturka”…

Bajki są mądre – ale w oryginale, wiernie przetłumaczone…

One reply on “Bajki dobre na wszystko, na rozwój osobisty też…”

Są mądre, ale i wiele okrucieństwa w nich.. myślę że temat tych oryginalnych bajek jest trudny i nie wiem jak tak naprawdę bym postąpił mając dziecko, ale możliwe, że zostałbym przy tych ugładzonych wersjach.. przynajmniej na początku..

Leave a Reply

Your email address will not be published.