Categories
Opinie

Rozwój techniki a głód na ziemii… i dinozaury…

PaliwoCeny ropy są coraz wyższe, samochodów coraz więcej, cena benzyny coraz większa…

Wobec tych miażdżących faktów ekonomii, praw podaży i popytu, wymyślono, że można robić paliwo z roślin tzw. biopaliwo, że będzie ono czystsze, tańsze, że można je „siać” na gorszych glebach, itd.

Ale nikt nie brał tego pod uwagę, a co już pomału, szczególnie w krajach rozwijających się, występuje: nie opłacas się produkować żywności, bo bardziej się opłaca produkować rośliny na biopaliwo.

pole rzepakuKtoś wyliczył, że aby wyprodukować litr benzyny, potrzeba tyle zboża, że dla jednego człowieka wystarczyłoby na 240 dni!

Wyliczenie to wydaje mi się nieprawdopodobne, bo ten litr benzyny musiałby być bardzo drogi – żeby się to opłacało, ale nie znam się na warunkach ekonomiczno-gospodarczych w trzecim świecie, więc może i tak być.

Choć wydaje mi się bardziej prawdopodobne, że za 1 litr biopaliwa (który można spalić w kilkanaście minut jazdy) można by wyżywić człowieka przez kilka dni.

Mechanizacja, postęp to super sprawa, ale natura ma nad nami przewagę: lata „doświadczeń” ewolucji w maksymalnym wykorzystaniu roślin jako energii i budulca przez zwierzęta i ludzi.

Nasze doświadczenie kilku, czy kilkudziesięciu lat w produkcji energii czy paliw z roślin jest naprawdę mizerne wobec milionów lat ewolucji…

DinozaurJedna z teorii tłumaczących wyginięcie dinozaurów mówi: były zbyt duże, zużywały zbyt dużo energii, której w pewnym momencie przyroda nie była w stanie dać…

…czy i nam grozi los dinozaurów?

Leave a Reply

Your email address will not be published.