Categories
Przydatne

Jak zrobić dobrą stronę WWW

Wszyscy zaczynają od tego co najładniejsze, najatrakcyjniejsze, co jest do zaprezentowania, dzięki czemu wszyscy powiedzą: WOW, ładne, super, podoba mi się… A bardzo mało myśli o tym co najważniejsze, o celu w jakim ma powstać strona, o zwartości – to przez pryzmat zawartości użytkownik będzie oceniał, czy jest to mu potrzebne, czy nie, czy na tym skorzysta i poświęcić temu czas, czy szukać szczęścia dalej….

Dobra strona powinna być budowana we właściwy sposób:

  • Zawartość - wszyscy wiedzą że musi być, ale większość myśli: będę miał ładną stronę, to będę wiedział co na niej umieścić… A tu, nie, najwyższym priorytetem jest ZAWARTOŚĆ, bo czyż chcąc przemawiać do ludzi najpierw zaczynasz mówić, układasz swoją mowę w ładne konstrukcje, dobierasz ładne wyrazy, dbasz o poprawny akcent i intonację, a dopiero potem (lub w trakcie) dbasz o zawartość swojej wypowiedzi? Zapewne znajdzie się trochę takich osób, ale to głównie politycy, nauczeni by mówić o wszystkim i o niczym, po prostu ich byt zależy od tego, jak mówią i kiedy mówią, nie zawsze od tego co mówią.
  • Rozmieszczenie - kolejny element planowania dobrej strony, tak jak książki, wypracowania, pracy magisterskiej nie piszesz w dowolny sposób, tylko musisz całą swoją treść odpowiednio poukładać, we wstęp, rozdziały, podrozdziały, punkty, podpunkty, spis treści, indeks itp. tak stronę www musisz też odpowiednio zorganizować, najlepiej tak by widz twojej strony w ciągu 5-30 sekund (bo tyle poświęca na ocenę, czy coś w sieci mu się przyda)
  • Nawigacja - posłużę się przykładem książki – bierzesz dowolną książkę z półki i… bez otwierania wiesz jak jest zorganizowana, jak się po  niej poruszać, gdzie ma tytuł, spis treści, rozdziały, indeks itd. Tak samo ma działać strona WWW, by każdy widz wiedział, zanim ją otworzy, gdzie co jest, gdzie, na jakiej podstronie zaspokoi swoje potrzeby.
  • Kolory - są bardzo ważne, musisz się zastanowić nad tym, co chcesz ludziom przekazać, jaką emocję, jak chcesz się pokazać w sieci, jaki jest twój charakter, Tak, bo po twojej stronie www ludzie będą oceniać to kim jesteś i jaki masz charakter. Poczytaj o znaczeniu kolorów i ich kombinacji, bo kolorem (razem z treścią) możesz rozweselić, ale i zasmucić, możesz przekazać przyjemność, ale też i odrazę, możesz delikatnie popchnąć do działania albo rozleniwić… To co ludzie widzą ma zdecydowanie większy wpływ na nich niż im się tylko wydaje… To co ludzie przeczytają to tylko 20% tego co zaczną sądzić o twojej stronie, a w kontaktach osobistych, to co mówisz to tylko 20% tego co ludzie o tobie sądzą, jak cię odbierają. Dlatego najważniejsze co może być to dbałość o szczegóły i detale zachowania ubioru, tak samo ze stroną, szczegóły i detale muszą być dopięte na ostatni guzik.
  • Zdjęcia - dokładnie jak wyżej, chcesz się pokazać jako miły, przyjemny, komfortowy, spokojny – takie zdjęcia prezentuj, chcesz się pokazać nerwowym, nadpobudliwym, raptusem, pewnym, niezdecydowanym – takie zdjęcia prezentuj – ale uważaj z doborem zdjęć, bo mogą byc odebrane na opak – najlepiej pokaż je najpierw komuś zufanemu, i to kilku osobom:)
  • Layout - kiedy masz już te wszystkie punkty dokładnie opracowane, umieść główną ideę w centrum i „obuduj” dookoła całą resztą.
  • Kodowanie - kiedy masz już layout graficzny, zacznij stronę kodować, tak, by dobrze się sprawowała, ja zaczynam  kodować stronę w Notepad++, w kodowaniu utf-8, by nie było problemów z różnymi znakami występującymi na stronie, buduję i testuję stronę pod Firefoxem, bo uważam że ma najlepsze wtyczki ułatwiające prace koderom, jak chociażby Web DeveloperColorZillaLive HTTP HeadersWalidator HTMLFireBug
  • Walidacja - sprawdzaj dokładność wygenerowanego kodu, bo szczegóły i „małe pierdułki” także decydują o ostatecznym odbiorze strony, nie ma nic bardziej wkurzające, gdy przeglądarka wyświetla komunikat, że na stronie są błędy…

One reply on “Jak zrobić dobrą stronę WWW”

Leave a Reply

Your email address will not be published.