Categories
Wydarzenia

Pamięć Zmarłych – Wszystkich Świętych

Pamięć Zmarłych

Dzień 1 listopada prze Kościół zwany dniem Wszystkich Świętych, jest to dzień uroczysty, uroczystość właśnie wszystkich świętych zbawionych, czyli święto zmarłych tych wszystkich, którzy są już zbawieni. W tradycji świeckiej zwykło się nazywać je Świętem Zmarłych.
Będziemy odwiedzać na cmentarzach groby najbliższych zmarłych, znajomych, przyjaciół.
Dzień zadumy, refleksji i zadumy nad życiem, co dobrego dali nam nasi ukochani zmarli, czego zapomnieliśmy im dać, oddać, czego nie zdążyliśmy im powiedzieć. Jest to dokładnie zaduma nad tym co teraz chcieli by nam powiedzieć, jakie wskazówki dać, pochwalić, zbesztać.
Ale poza zadumą nad życiem, jest to też dzień zadumy nad przemijaniem, co po nas zostanie kiedy już odejdziemy, żal rozpacz, czy może śmiech, radość, na to wszystko możemy sobie zasłużyć dopóki żyjemy, dopóki są wśród nas nasi najbliżsi, a więc uśmiechajmy się do nich, nie skąpmy dobrego słowa, wsparcia, pocieszenia, rozbawienia.
Bądźmy mili i dla nich, póki oni są, póki my jesteśmy, bo potem zostaną już tylko wspomnienia i z „ważnych chwil, których jeszcze nie znamy” zostaną tylko te które zapamiętaliśmy, i które już się nie zmienią…
Pamiętajmy o zmarłych bo – tak wierzę – oni pamiętają o nas i są z nami, są wśród nas, pomagają, doradzają, może kierują szczęśliwym losem, szczęśliwym trafem… dlatego „śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą / i zostają po nich buty i telefon głuchy…” póki żyjemy i oni żyją działajmy…
Pomimo smutku, zadumy tego dnia uśmiechnij się do lustra, do siebie, do swoich najbliższych, powiedz im: kocham ciebie, dobrze że jesteś, cieszę się że ciebie mam.

0 replies on “Pamięć Zmarłych – Wszystkich Świętych”

nonono :Du ans tez snieg jest;/ a ja w trampkach do szkoly mykamD:hehehe pozdrafiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *